2018 Winners of The Urban Developer Industry Excellence Awards

-

 

Excellence in Community Engagement

9d80f9a8-aacb-4ac8-b5ee-204dc6e9.jpg

WINNER

  • Plan your Brisbane, nominated by Brisbane City Council

FINALISTS

  • Jubilee Park, nominated by Urban Play

  • Merrifield Community Development, nominated by MAB Corporation

  • The Commons Hobart, nominated by Small Giants Developments

  • Connected Garden, nominated by Botanic Garden and Centennial Parklands


Excellence in Social Responsibility

683b86bb-3e27-4907-b7cb-8cc8108c.jpg

WINNER

  • Community Greening, nominated by Botanic Garden and Centennial Parklands

FINALISTS

  • Developer with a Difference, nominated by Villawood Properties

  • The PAYCE Foundation, nominated by PAYCE

  • Hutchinson Honey Bees, nominated by Hutchinson Builders


Excellence in Sustainability

1cddd3ef-55ab-4351-92dc-987ccc47.jpg

WINNER

  • The Prince's Terrace Adelaide, nominated by DHA 

FINALISTS

  • Breese Street by Milieu, nominated by Milieu

  • Aquarevo, nominated by Villawood Properties

  • One Malop Street, nominated by Aurecon

  • Hutchies' Green Team, nominated by Hutchinson Builders

  • Mary Cairncross Scenic Reserve, nominated by Guymer Bailey Architects


Excellence in Industry Leadership

c0d5d240-3116-4064-9e0a-b67b9fbe.jpg

WINNER

  • The Cape Sustainable Housing Project, nominated by The Cape

FINALISTS

  • The Place Edition, nominated by Brickfields Consulting

  • Women in Design and Construction (WIDAC), nominated by Women in Design and Construction

  • City Makers' Guild 2018 Study Tour: Collaborative Urbanism in Europe, nominated by City Makers' Guild


Excellence in Design Innovation

4b799f57-0ba7-4874-bd73-ed1dae0e.jpg

WINNER

  • South Melbourne Primary School and Community Facility, nominated by Hayball

FINALISTS

  • Infinity by Crown Group, nominated by Crown Group

  • NeW Space, nominated by Aurecon

  • The Darling Exchange, nominated by AR-MA

  • 120 Campbell Street, nominated by Milieu

  • Verge Micro Lot Precinct, nominated by Now Living

  • Ian Potter Children's WILD PLAY Garden, nominated by Botanic Garden and Centennial Parklands


Excellence in Construction Innovation

f575bd6a-c14d-4b01-978a-08455d7a.jpg

WINNER

  • FBR's Hadrian X, nominated by Fastbrick Robotics Limited

FINALISTS

  • Novade Quality - Inspection, Defect Management and Handover, nominated

  • Hickory Building Systems, nominated by Hickory Group

  • Nexvia, nominated by Nexvia


Excellence in Marketing

6775818e-81df-4a44-8e89-8c6d6f4f.jpg

WINNER

  • West Village, nominated by West Village

FINALISTS

  • East End Newcastle, nominated by Iris Capital collaborating with Metropolis

  • Brand & Co / One Sydney Park, nominated by Brand & Co

  • Workshop, nominated by Hoyne

  • The Surry, nominated by Hoyne

  • Blue at Lavender Bay, nominated by Aqualand Australia

  • Pacific Palm Beach, nominated by Kollosche Prestige Agents : New Projects


Excellence in Commercial Innovation

82d0c91d-3c0f-457c-9934-8661364f.jpg

WINNER

  • Property Collectives Australian baugruppen model, nominated by Property Collectives Australia PL

FINALISTS

  • Planiter, nominated by Planiter Pty Ltd

  • WLTH Digital Portfolio Manager, nominated by WLTH

  • DFP Affordable Housing Fund, nominated by DFP Affordable Housing Fund


Best New Technology

ca0940e3-3229-41c3-a83b-6eee93d8.jpg

WINNER

  • BrickX Property Investment, nominated by BrickX

FINALISTS

  • Rapid Load AI, nominated by switched-on group

  • V2i Realtime, nominated by V2i Group

  • Novade Quality - Inspection, Defect Management and Handover, nominated by Novade Solutions Pte. Ltd.

  • Tenderfield, nominated by Tenderfield Pty Ltd

  • Stratafy Connect Mobile First Approach, nominated by Stratafy Pty Ltd

  • Realspace Interactive Display Suite, nominated by Buildmedia


Best New Product

c392c083-9a8f-49d1-a265-c97c2f95.jpg

WINNER

  • BYKKO Smart Electric Bike Sharing System Final, nominated by BYKKO Pty Ltd

FINALISTS

  • LUCENT, nominated by Cavcorp

  • RK eContracts, nominated by Russell Kennedy Lawyers

  • Snaploader, nominated by Snaploader

  • Aura Treehouse, nominated by Urban Play


Development of the Year - Social Infrastructure

ddd8be06-fe6e-45bd-b4d8-19c9739f.jpg

WINNER

  • Bendigo Hospital, nominated by Exemplar Health (NBH)

FINALISTS

  • Newport Women's Housing, nominated by ClarkeHopkinsClarke

  • Gold Coast Sports and Leisure Centre, nominated by BVN

  • Guardian Early Learning Centre, King Street, nominated by Apollo Property Group

  • South Melbourne Primary School and Community Facility, nominated by Hayball

  • Brisbane Broncos Clive Berghofer Centre, nominated by Hutchinson Builders


Development of the Year - Retirement, Aged Care and Seniors Living

b693a617-8409-4568-9023-618dc6d5.jpg

WINNER

  • Mark Moran Vaucluse, nominated by Mark Moran Group 

FINALISTS

  • Bella Vista Gardens & Cranbrook Residences, nominated by Cranbrook Care

  • Aveo Newstead, nominated by Aveo Group

  • Regis Woodlands, nominated by MADE Architects

  • Blue Sky Private Real Estate - Kingsford Terrace, nominated by Blue Sky Private Real Estate

  • Flame Tree-Thomas Holt Village, nominated by Jackson Teece


Development of the Year - Hotels & Accommodation

6ff5b14d-feaa-4a60-978c-13582d58.jpg

WINNER

  • The Westin Perth, nominated by BGC Development

FINALISTS

  • Scape Swanston, Excellence in Student Accommodation, nominated by Scape

  • The Collectionist Hotel, nominated by Collectic Hotels

  • Sofitel Sydney Darling Harbour, nominated by Lendlease

  • Student One / 38 Wharf Street, nominated by Hutchinson Builders

  • ibis Styles Hobart, nominated by Hutchinson Builders


Development of the Year - Mixed Use

b80d7948-2aaf-4176-9059-eb912fe8.jpg

WINNER

  • Harbord Diggers Club, nominated by Cerno Management 

FINALISTS

  • Jewel / Pierside, Wentworth Point NSW, nominated by PAYCE

  • V by Crown Group, nominated by Crown Group

  • Soho Village, nominated by ClarkeHopkinsClarke

  • 1PSQ, nominated by Charter Hall

  • LUCENT, nominated by Cavcorp


Development of the Year - Commercial

81e3a049-7d3b-4af0-896b-2d92db85.jpg

WINNER

  • Commonwealth Bank Square - Darling Square, nominated by Lendlease

FINALISTS

  • NEXTDC B2 Data Centre, nominated by NEXTDC / Aurecon

  • 900 Ann Street, nominated by Consolidated Properties

  • i2C Melbourne Studio, nominated by i2C Architects

  • Caribbean Park, nominated by Caribbean Group

  • 333 George Street, nominated by Charter Hall


Development of the Year - Retail

fef3e0ea-c1ee-4817-9d93-212d909a.jpg

WINNER

  • Eastland Stage 5 Project, nominated by Turner & Townsend 

FINALISTS

  • The Stores West End, nominated by The George Group

  • McDonald's Queen Street Brisbane, nominated by McDonald's Australia

  • Town Square Redbank Plains, nominated by Powe Architects

  • Gateway Shopping Centre, nominated by Hutchinson Builders


Development of the Year - Communities

67039846-e386-483e-bd2f-053af538.jpg

WINNER

  • Parklands, nominated by Archipelago

FINALISTS

  • Gainsborough Greens by Mirvac, nominated by Mirvac Queensland Pty Ltd

  • Development of the Year - Communities, nominated by Washington Park, Riverwood NSW


Development of the Year - Urban Regeneration

a65bad80-2134-4571-b582-a1f21a3d.jpg

WINNER

  • 900 Ann Street, nominated by Consolidated Properties Group 

FINALISTS

  • Jaques Richmond, nominated by Riverlee

  • The Mill of Balmain, nominated by Carter Williamson Architects

  • Ascot Green, nominated by Mirvac

  • FV Stage One, nominated by GURNER

  • Fish Lane, South Brisbane, nominated by Aria Property Group

  • The Burcham, nominated by Stable Innovations Rosebery Pty Ltd


Development of the Year - In-Fill Residential

36f0a62f-0d64-4a11-afa3-e3f76d0a.jpg

WINNER

  • Hertford Street - DesignOffice for Milieu, nominated by Milieu 

FINALISTS

  • The Prince's Terrace Adelaide, nominated by Defence Housing Australia

  • Gardin, nominated by Plus Architecture

  • The Englefield, nominated by Perri Projects PTY LTD

  • Hertford Street - DesignOffice for Milieu, nominated by Milieu

  • Horizon Apartments - Annerley, nominated by Birch Developments


Development of the Year - Medium-Density Residential

4c527d08-54f5-40e6-a5c4-a1cfebb2.jpg

WINNER

  • Peel by Milieu, nominated by Milieu

FINALISTS

  • The Rochford, Eskineville, nominated by Fox Johnston

  • Elwood House, nominated by Piccolo

  • Lantern, nominated by Plus Architecture

  • 107 Cambridge Street by GURNER, nominated by GURNER

  • 28 Stanley Street by GURNER, nominated by GURNER

  • NORTH Burleigh, nominated by Synergy Property Partners


Development of the Year - High-Density Residential

4e32b6f8-3fca-4eca-9d63-a59c7148.jpg

WINNER

  • Connor, Central Park, nominated by Frasers Property Australia 

FINALISTS

  • Banksia NewQuay, nominated by MAB Corporation

  • Spire Residences, nominated by Consolidated Properties Group

  • Reflections, nominated by Plus Architecture

  • FV Stage One, nominated by GURNER

  • Oxley & Stirling Residences, nominated by Aria Property Group